poniedziałek, 29 lutego 2016

Splendor, czyli jak być jubilerem z wyższych sfer?

Splendor, czyli jak być jubilerem z wyższych sfer?
Gra autorstwa Marc Andre


Rodzinna ocena, czyli co komu podoba się – subiektywnie opisujemy wrażenia z gry
Karol czyli Tata -
Splendor to gra karciana o prostych zasadach oferująca interesującą rozgrywkę z niesamowitymi żetonami, przypominającymi pokerowe. Dwóch do czterech graczy w ciągu ok. 30 minut rozgrywki próbuje zebrać największą ilość punktów prestiżu, dzięki zdobytym podczas gry kartom i arystokratom. Karty są podzielone na trzy talie: zieloną, żółtą i niebieską, wykładane na początku gry w trzech rzędach po cztery karty (na stole tworzymy prostokąt o bokach trzy na cztery karty). Każdy rząd czterech kart jest z jednej talii - najniższy rząd to tanie karty zielone, pośrodku rząd droższych kart żółtych a najwyżej rząd najdroższych kart niebieskich. Z boku rozłożonych kart układamy żetony symbolizujące kamienie szlachetne w pięciu kolorach (białe – diamenty, czerwone – rubiny, niebieskie – szafiry, zielone - szmaragdy, czarne - onyksy) oraz żetony złota zawsze w liczbie pięciu. Ilość żetonów kamieni szlachetnych zależy od liczby graczy i tak: dla dwóch graczy są po cztery żetony każdego koloru a dla czterech graczy jest ich już po siedem każdego koloru. Powyżej rozłożonych kart umieszczamy odpowiednią liczbę płytek arystokratów, np. dla dwóch graczy będą to trzy płytki a dla czterech graczy będzie to pięć płytek. Każdy z graczy w czasie swojej tury może zrobić tylko jedną akcję z następujących czterech:

pobranie 3 żetonów kamieni szlachetnych w różnym kolorze każdy

pobranie 2 żetonów kamieni szlachetnych w tym samym kolorze, o ile minimum cztery tego samego koloru są dostępne

zakup 1 karty z któregoś z trzech rzędów

rezerwacja karty (wzięcie do ręki) wraz z żetonem złota (joker zastępuje żeton kamienia dowolnego koloru)

Trzeba jeszcze pamiętać o dwóch dodatkowych zasadach: gracz może mieć maksymalnie do 10 żetonów kamieni a na ręce mieć maksimum 3 zarezerwowane karty. Na początku gracze kupują karty wyłącznie dzięki posiadanym żetonom kamieni. Zakupione karty stanowią bonusy w kolorach poszczególnych kamieni .
Bonusy z zakupionych kart pozwalają na zakup coraz droższych kart dających np. punkty prestiżu od 1 do 5 lub w odpowiedniej ilości i kombinacji zapewnią na koniec tury gracza odwiedziny arystokraty zapewniającego na koniec gry dodatkowe 3 punkty prestiżu. Odwiedziny arystokraty nie są akcją gracza i następują automatycznie o ile gracz posiada odpowiednią ilość zakupionych kart bonusów. Po pewnym czasie gry przed każdym graczem mamy wyłożone zakupione karty bonusów, co przypomina wyłożony pasjans. W pewnym momencie można zapomnieć o celu gry i skupić się na zakupie ślicznych kart.
Gra, mimo losowego układu kart i wykładania kart na miejsce kart zakupionych/zarezerwowanych przez graczy, zapewnia świetną rozrywkę oraz umożliwia ułożenie strategii gry, np. pod zakup arystokratów lub kupowanie kart z dużą ilością punktów prestiżu. Gra jest łatwa do wytłumaczenia, trwa tylko 30 minut i ma syndrom jeszcze jednej rozgrywki.
Podsumowując – gra jest świetna jako przerywnik, ale może też stanowić „danie główne” wieczoru z grami planszowymi. Ma swój niepowtarzalny urok dzięki żetonom kamieni (każdy nimi bawi się) oraz układowi kart, który przypomina pasjans (co może przyciągnąć płeć piękną). Sprawdza się w gronie rodzinnym oraz sprawia frajdę graczom o różnym „planszówkowym” stażu.

Beata czyli Mama – Świetna gra. Należy do jednej z moich ulubionych.  Ciężko mi w nią wygrać, ale zabawa super.

Bartek czyli 8-letni syn – Fajne żetony. Ładnie wygląda.  Gra łatwa. 


Na Plus

Gra mimo prostych zasad sprawia dużą frajdę
Gra rodzinna dla każdego, od juniora po seniora
Gra polega na budowaniu bonusów z zakupionych kart
Krótka i emocjonująca rozgrywka
Syndrom jeszcze jednej rozgrywki   
Wspaniałe żetony kamieni - każdy je lubi przekładać
Mimo negatywnej interakcji nie ma złych emocji
Każdy czuje się kolekcjonerem ślicznych kamieni szlachetnych
Piękne wykonanie – gra dobrze prezentuje się na stole
Wypraska świetnie wypełnia swoją rolę 

Na Minus

Element losowy nie każdemu przypada do gustu
Można zapomnieć o celu gry zbierając ładne karty

Ps. Znakomita gra rodzinna z krótkim czasem rozgrywki o prostych zasadach, ale wcale nie prosta. Żetony kamieni to klasa sama w sobie. Gra znakomicie sprawdza się w każdym gronie i stanowi świetną zabawę w zakład  jubilerski. Nic, tylko grać !!!2 komentarze:

  1. Gry karciane na ogół lubię. Zawsze to fajna opcja na długi wieczór. Pozdrowionka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mega fajna sprawa :) Gry wracają do łask :)

    OdpowiedzUsuń