piątek, 6 stycznia 2017

Domek- rodzinna zabawa w budowę wymarzonego domu

Domek. Rodzinna zabawa w budowę wymarzonego domu
Gra autorstwa Klemensa Kalickiego
Ilustracje: Bartłomieja Kordowskiego

Rodzinna ocena, czyli co komu podoba się – subiektywnie opisujemy wrażenia z gry

Karol czyli Tata -
„Domek” to gra stworzona dla płci pięknej i dzieci, czyli o projektowaniu własnego wyśnionego domu. Wszyscy gracze mogą zbudować swoje wersje domu (z wielkim salonem, super warsztatem lub dużym pokojem do gier J). Ciekawie wygląda porównanie tych wersji domków; może być nawet wyjściem do rozpoczęcia planowania własnego domu.
Gra jest radosna i w sposób naturalny zachęca, aby w nią zagrać. Ilustracje są bardzo kolorowe i czytelne, trafiają stylistyką do dzieci i dorosłych. W czasie gry każdy buduje domek, co widać na planszach graczy. Moim zdaniem jedna z najlepiej zilustrowanych gier planszowych (bardzo lubię gry, w których ilustracje tworzą klimat) – ogromne  brawa dla Pana Bartłomieja Kordowskiego.
„Domek” to gra dla dwóch do czterech osób. Opiera się na dobieraniu przez każdego gracza w swojej kolejce dwóch kart z kompletów kart wyłożonych na planszy przypominającej stół kreślarski i umieszczaniu ich (karty pomieszczeń lub wyposażenia) na swojej planszy gracza w formie domku oraz używaniu (karty urządzeń lub pomocników) zgodnie z napisem na karcie. Dobraną kartę pomieszczenia umieszczamy w swoim domku według następujących zasad:
·         Pomieszczenia możemy tylko położyć nad innymi pomieszczeniami (nic nie wisi w powietrzu) – drugie piętro możemy budować jeśli poniżej mamy pierwsze piętro.
·         Pomieszczenia nad garażem mogą być zbudowane o ile mamy zbudowany garaż.
·         Pomieszczenia piwniczne (ciemnozielone) mogą być umieszczone tylko w garażu.
·     Pomieszczenia są różnej wielkości (np. pokój dziecięcy składa się z dwóch kart) i jest to zaznaczone na kartach (większa punktacja).

·         Położenie wyposażenia w pomieszczeniu (np. fortepianu) oznacza automatyczne ukończenie pomieszczenia (już nie możemy go dalej rozbudować, nawet jeśli karty nam to umożliwiają).Grę urozmaicają następujące elementy:
·         Karty pomocników i narzędzi, dające dodatkowe akcje opisane na kartach (do wykorzystania w czasie kolejki danego gracza lub na koniec gry).

·         Negatywna interakcja: podebranie kompletu kart pasujących innemu graczowi oraz - w rozgrywce 2-3 graczy - odrzucenie przez pierwszego gracza jednego kompletu kart po wybraniu jednego dla siebie.

·         Ciekawy jest też mechanizm wyboru pierwszego gracza w następnej kolejce. Zostaje nim ten gracz, który w danej kolejce wybrał pierwszy komplet kart (zawierający tylko jedną kartę).

Na co zwracać uwagę w czasie gry:
·         Budować piętrami od garażu po drugie piętro
·         Maksymalnie rozbudowywać pomieszczenia, na ile karty nam pozwolą
·         Kalkulować czy opłaca się umieścić wyposażenie w nie rozbudowanym pomieszczeniu
·         Postarać się wybudować łazienkę na każdym piętrze czy posiadać w domku kuchnię, łazienkę i sypialnię, co jest nagradzane dodatkowymi trzema punktami.
·         Uwzględniać w czasie gry bonusy wynikające z dachu (cztery karty dachówek w tym samym kolorze to osiem punktów a każde okno w dachu to dodatkowy punkt)
Grę wygrywa ten gracz, który uzbiera najwięcej punktów z umieszczonych w swoim domku pomieszczeń i wyposażenia (punkty są umieszczone na każdej karcie), bonusów za funkcjonalność i za skompletowany dach.
Podsumowując, „Domek ” to gra rodzinna dla każdego, ze wskazaniem na Panie i osoby lubiące miłą zabawę bez negatywnej interakcji. Podczas gry naprawdę wczuwamy się w budowę wymarzonego domku. Gra jest atrakcyjna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy planszowych.

Beata czyli Mama – Gra łatwa i krótka. Fajnie sobie zaprojektować własne mieszkanie dobierając karty. Gra bardzo ładnie wykonana. Polecam. 

Maciek czyli 14-letni syn – Gra zbyt prosta i jak dla mnie mało wciągająca. Jestem miłośnikiem innego typu gier planszowych.

Bartek czyli 9 syn- Gra bardzo kolorowa. Miło się przy niej spędza czas. Lubię gry, które mają łatwe zasady.

Na Plus
·         Gra rodzinna, z tych łatwiejszych
·         Gra przyciągnie dzieci i Panie oraz początkujących graczy
·         Gra śmieje się do nas ze stołu zachęcając do gry
·         Plansze graczy (domki), karty i tor dobierania w formie stołu kreślarskiego
·         Klimatyczna oprawa graficzna autorstwa Bartłomieja Kordowskiego – ilustracje na kartach
·         Znacznik pierwszego gracza w postaci małego domku J
·         Świetna i przystępna instrukcja, zwłaszcza wersja skrócona
·         Gra się przyjemnie i płynnie, szybko budując domki (ok. 30 minut)
·         Gra ma klimat znany z gry „Sims” z nutą konkurencji
·         Najlepiej sprawdza się przy 3-4 graczach

Na Minus
·         Gra o kolorowej grafice smutasów odrzuci
·         Gra nie dla osób lubiących dużą negatywną interakcję
·         Gra nie spodoba się zaawansowanym graczom (to jednak nie cywilizacja ;))
·         Gra nie spodoba się osobom lubiącym mieć cały czas pełną kontrolę
·         Gra może stać się po pewnym czasie monotonna, prosi się o dodatki

Ps. Jeśli lubicie miłą rodzinną rozgrywkę i budowanie, to nie zastanawiajcie się tylko pędźcie do sklepu. 
Jeśli chcecie zachęcić do gry planszowej dzieci, dziewczynę albo żonę, to jest gra dla Was. Ta gra odwdzięczy się Wam zabawą i ładnymi domkami. 
Warto budować marzenia!!!
1 komentarz: