poniedziałek, 11 grudnia 2017

Alchemicy

Alchemicy, czyli jak lekko zwariowani alchemicy próbują stworzyć mikstury

Gra autorstwa Matus Kotry

Na dobry początek gra „Alchemicy” to jedyne w swoim rodzaju połączenie gry worker placement z grą dedukcyjną. Licytacja i odrobina hazardu oraz nuta absurdalnego humoru. Jedna z nielicznych gier z worker placementem, którą uwielbiam za unikalną atmosferę uzupełnioną aplikacją w j. polskim.:)
Rodzinna ocena, czyli co komu podoba się – subiektywnie opisujemy wrażenia z gry
Karol czyli Tata -
„Alchemicy” to unikalna gra, w której odkrywamy coś nowego poprzez tworzenie mikstur i odkrywanie jaki układ alchemonów (mamy alchemony w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim o znakach plus lub minus oraz neutralny biały bez znaku) odpowiada danemu składnikowi mikstur (składników mamy osiem). Grę wygrywa ten gracz, który zdobędzie na koniec gry najwięcej punktów sławy.

Każda runda gry składa się z następujących czynności:
1.       Ustalania kolejności graczy, czyli kto pierwszy wykonuje akcje w rundzie przy okazji pomaga zdobyć składniki i przysługi, czyli pomocników z bonusami
2.       Zbierania składników do mieszania mikstur – czynność niezbędna do tworzenia mikstur
3.       Sprzedaży niepotrzebnego składnika za jedną sztukę złota  – pieniądze są niezbędne
4.       Sprzedaży bohaterom mikstur – pieniądze ze sprzedaży połączone z przebijaniem w dół cen konkurencji
5.       Kupowania artefaktów – artefakty dają nam sławę, pieniądze lub pomocne bonusy
6.       Obalania opublikowanych teorii innych graczy – nie ma to jak podkładanie nogi konkurencji przez odebranie sławy
7.       Publikowanie teorii lub dopisywanie się do opublikowanych, czyli swego rodzaju obstawianie jaki zestaw alchemonów to dany składnik w celu zdobycia sławy i pieniędzy
8.       Mieszanie składników i wypicie przez ucznia powstałej mikstury przez ucznia celem otrzymania koloru i znaku alchemonu dla zmieszanych dwóch składników
9.       Mieszanie składników i wypicie mikstury celem otrzymania koloru i znaku alchemonu dla zmieszanych dwóch składników obarczone ryzykiem negatywnych konsekwencji np. utraty jednej akcji w następnej turze

Wyjątek stanowi pierwsza i ostatnia runda gry. W pierwszej rundzie nie wykonujemy wszystkich akcji np. obalania czy publikowania teorii a w ostatniej rundzie nie mieszamy już składników.
Do mieszania składników służą nam planszetka  gracza i aplikacja.
Aplikacja pokazuje wyniki mieszania dwóch składników z ośmiu dostępnych. W następstwie mieszania otrzymujemy jeden z alchemonów (duży/mały, plus/minus w kolorze czerwonym, niebieskim lub zielonym lub neutralny). Każdy składnik jest opisany przez zestaw trzech alchemonów im więcej będziemy mieszać składników tym bliżej będziemy odkrycia jaki zestaw trzech alchemonów to dany składnik. Wyniki mieszania umieszczamy na planszetce gracza.  Mieszanie mikstur i dedukcja na ich podstawie jakie układy trzech alchemonów to dane składniki pozwala nam sprzedawać właściwe mikstury bohaterom, obalać i publikować teorie w celu zdobycia pieniędzy i sławy, czy prezentację naszego mistrzostwa na koniec gry podczas ostatniego pokazu.

Podsumowując, „Alchemicy” świetna gra połączona z hazardem i licytacją, czyli wyścig alchemików odurzonych oparami własnych mikstur;). 
Unikatowy mechanizm gry to przede wszystkim mieszanie składników wspierane przez aplikację, a dzięki ich wynikom dedukowanie jaki układ alchemonów odpowiada danemu składnikowi.

W grze fani negatywnej interakcji też znajdą coś dla siebie poprzez zajęcie miejsca i uniemożliwienie konkurencji akcji takich jak sprzedaż składników, kupno artefaktów czy też mieszanie mikstur.

Beata czyli Mama – Gra dość trudna, ale warto się w nią zagłębić, aby dobrze się potem bawić. Radość sprawia mieszanie mikstur, któremu towarzyszy dreszczyk emocji. Frajdę sprawia aplikacja, przy której dobrze się bawię. Uważam, że gra powinna być o dwie tury dłuższa, aby móc swobodnie publikować  mikstury.

Maciek czyli 15-letni syn –  Fajna gra  i dobra zabawa dla całej rodzinki. Lubię mieszać mikstury i przeszkadzać innym w ich publikacji.

Bartek czyli 10-letni syn – Gra fajna dzięki aplikacji.  Dość trudna, ale po paru przegranych można opanować zasady.

Na Plus
·         Genialny miks eurogry, gry dedukcyjnej, hazardu, licytacji i humoru
·         Jedyna gra, która daje przy każdej rozgrywce unikalne wrażenie tworzenia nowych mikstur
·         Atmosfera lekko zakręconego wyścigu ekscentrycznych alchemików o sławę w swojej branży
·         Wszechobecny klimat tworzony przez instrukcję, grafikę i reguły gry np. zabawne skutki wypicia własnej mikstury
·         Świetne wykonanie ze świetnymi zasłonkami dla gracy z kociołkami do warzenia mikstur
·         Negatywna interakcja oparta na wyborze kolejności – kolejność bywa bardzo istotna w trakcie gry
·         Fajny mechanizm publikacji swoich teorii o tym jaki alchemon to dany składnik mikstury
·         Bardzo interesująca i stresująca dla konkurentów możliwość obalenia ich teorii
·         Możliwość licytacji przy sprzedaży mikstur dzielnym awanturnikom – w końcu z czegoś trzeba żyć
·         Kartki z wynikami mieszania mikstur i zasłonka służy do umieszczania wyników warzenia mikstur
·         Genialny mechanizm wielkiego ujawnienia weryfikacja prawdziwości teorii ogłoszonych przez graczy
·         Gra dla każdego od nowicjusza po wyjadacza i każdemu przyniesie mnóstwo frajdy
·         Gra ma duży potencjał regrywalności ze względu na każdorazowy inny układ alchemonów dla składników, inny zestaw artefaktów i zmiany w zestawie bohaterów kupujących mikstury
·         Gra wywołuje syndrom kolejnej partii
·         Solidne wykonanie

Na Minus
·         Brak – prawie robi różnicę - poniżej jednak minusy
·         Duża bariera wejścia jesteśmy przerażeni ilością możliwości
·         Onieśmiela mieszanie mikstur, gdzie zapisać wynik i skąd mam wiedzieć co mi wyszło
·         Aplikacja nie uwzględnia wszystkich gwarancji jakości przy mieszaniu mikstur na sprzedaż
·         Mam wrażenie, że sześć tur to za mało żeby czerpać frajdę z tej gry
·         Długi czas rozkładania gry.

Ps. Gra sprawia, że każda runda daje dużą radość a warzenie mikstur i próbowanie ich na sobie to bajka . Trudno się nie uśmiechnąć, gdy po wypiciu jednej z nich nasz alchemik traci szacunek biegając nago po rynku i budząc się kolejnego dnia bez pamięci ;)

Gra wymarzona dla fanów eurogier z klimatem i nie tylko,  bo w żadnej z gier nie mamy poczucia tworzenia i odkrywania czegoś nowego. Naprawdę bawimy się świetnie w roli lekko szalonych alchemików tworzących mikstury, blefując lub nie przy publikowaniu swoich Brak komentarzy:

Prześlij komentarz