Tort orzechowo - kajmakowy przygotowałam na urodziny swojego męża, który jest miłośnikiem kajmaku.
Niesamowity smak, dużo kalorii i jeszcze więcej radości w jedzeniu tego mega pysznego ciasta.
Biszkoptu nie nasączałam, bo był wilgotny.
Więcej przepisów na ciasta i torty znajdziecie na moim blogu w zakładce CIASTA.
Jeżeli przygotujecie coś z moich przepisów to proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzach za co bardzo dziękuję.
źródło przepisu słodkiefantazje.pl
Biszkopt orzechowy
Składniki na tortownicę 24 cm
8 jajek
150 g cukru
150 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
150 g zmielonych orzechów włoskich
Białka oddzielić od żółtek.
Białka ubić na sztywno, a pod koniec ubijania stopniowo dodawać porcjami cukier stale miksując.
Następnie dodawać kolejno żółtka.
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i wymieszać ze zmielonymi orzechami. wszystko wsypać do ubitej masy i delikatnie wymieszać szpatułką.
Wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno) i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 35-40 min do tzw suchego patyczka.
Krem kajmakowy
500 g serka mascarpone
200 g masy kajmakowej
400 g śmietany kremówki
2 łyżeczki żelatyny
Śmietanę zmiksować na sztywno, dodać mascarpone, kajmak i ponownie zmiksować.
Żelatynę rozpuścić w trzech łyżkach wody i poczekać aż napęcznieje.Podgrzać lekko, ale nie gotować i wlać cienkim strumieniem do kremu stale miksując.
Dodatkowo
100 g zmielonych orzechów włoskich
150 g kajmaku
orzechy włoskie do dekoracji
Ciasto przekroić na trzy blaty.
Odłożyć 4 łyżki kremu, a resztę podzielić na dwie równe części.
Układamy blat ciasta
Smarujemy kremem
Przykładamy kolejny blat ciasta
Wykładamy krem
Przyciskami kolejnym blatem ciasta
Boki smarujemy odłożonym kremem.
Boki posypujemy zmielonymi orzechami włoskimi
Wierzch smarujemy kajmakiem i układamy orzechy włoskie
Wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.
tort orzechowo-kajmakowy